Film je o kurdské dívce, která byla sama poslána do Švédska, o stýskání po matce a osobní odvaze, s níž se přizpůsobuje novému světu. Doufáme, že film lidi osloví a umožní jim lépe pochopit, jakými obtížemi prochází dítě odloučené od rodičů.
Zanyar Adami (narozen v roce 1981) je filmový producent a lektor, který sám jako dítě zažil útěk z vlasti. Zanyar působil jako novinář, spisovatel a lektor. Mimo jiné založil a jako šéfredaktor řídil časopis Gringo, který získal ocenění Stora Journalistpriset (švédská cena za žurnalistiku). V roce 2011 Zanyar debutoval jako filmový režisér dokumentárním filmem Gerillasonen. Film vysílalo šest televizních stanic a získal ocenění na několika festivalech po celém světě.
„Je pro mě velkou ctí, že mohu oslovit nejdůležitější část lidské populace po celém světě příběhem, který ji, jak doufám, dojme a změní postoje k uprchlickým dětem bez doprovodu.“
K filmu je dodáván výukový materiál zabývající se hlouběji tématy jako například nový začátek, odloučení, identita a touha.
Film „Šádí“ vypráví příběh o dívce odloučené od matky a o vzpomínkách, které se jí vybavují, když se snaží začít sama ve Švédsku nový život. „Šádí“ je příběh o stýskání, odloučení, důvěře a nových začátcích. Příběh o osobní odvaze dítěte, které překonává krizi a učí se důvěřovat novému prostředí i přijmout svoji minulost. Doprovodný výukový materiál se zabývá tématy jako například nový začátek, odloučení a touha.
Zde si můžete stáhnout příručku pro učitele ke komiksu „Jednou se zase setkáme, Sanam“ a k filmu „Šádí“. Naleznete v ní také materiál pro práci s třídou, který se hlouběji věnuje tématům, jako jsou předsudky, identita a být někde nový.